Apel o wspólne oszczędzanie ciepła

Przypominamy o możliwości oszczędnego gospodarowania ciepłem w swoim mieszkaniu. Racjonalne korzystanie ze sprawnie działających zaworów termostatycznych zamontowanych przy poszczególnych grzejnikach pozwala utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić duże ilości energii cieplnej w całym budynku. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych zawór może okresowo zamykać dopływ ciepła do grzejnika - ponieważ temperatura w pomieszczeniu jest wyższa lub równa temperaturze nastawy. Zjawisko "zimnych kaloryferów" to zjawisko normalne, a nie postrzegane jako awaria ogrzewania. Odpowiednie regulowanie zaworami termostatycznymi - w zależności od potrzeb - zmniejszy lub zwiększy dopływ ciepła do grzejnika, a tym samym temperaturę w mieszkaniu. 
 

Aby efekty oszczędzania były widoczne muszą być spełnione poniższe warunki:

Czytaj więcej: Apel o wspólne oszczędzanie ciepła

Właściwa wentylacja grawitacyjna warunkiem poprawnej eksploatacji mieszkania

 

Właściwa wentylacja grawitacyjna - warunki poprawnej eksploatacji mieszkania

Szanowni Państwo!

W okresie jesienno - zimowym odnotowujemy zwiększoną ilość  zgłoszeń naszych lokatorów, dotyczących:

-     pleśni na ścianach, nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pomieszczeń, za meblami,

-     wstecznych nawiewów powietrza do pomieszczeń mieszkalnych przez kratki wentylacyjne w kuchni, WC lub w łazience (tzw. „ciąg wsteczny"),

-     skraplania pary wodnej na chłodnych powierzchniach ścian stanowiących fragmenty kanałów wentylacyjnych, przeważnie w łazienkach.

W każdym przypadku służby techniczne przeprowadzają kontrolę i dokonują odpowiednich pomiarów, na podstawie których oceniają przyczyny oraz sposób likwidacji problemów w konkretnym lokalu mieszkaniowym.

Czytaj więcej: Właściwa wentylacja grawitacyjna warunkiem poprawnej eksploatacji mieszkania

Oszczędzaj ciepło

INDYWIDUALNE ROZLICZANIE KOSZTÓW CENTRALNEGO OGRZEWANIA

ImageDzięki wprowadzeniu indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania mieszkań, użytkownicy mieszkań mają bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ogrzewania swojego mieszkania, a tym samym na wysokość opłaty za centralne ogrzewanie. Warunkiem niezbędnym do indywidualnego rozliczania kosztów c.o. w budynku,jest licznik energii cieplnej + zawory termostatyczne, a także zamontowane na grzejnikach podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielnik, jak sama nazwa wskazuje, nie jest licznikiem a jedynie urządzeniem służącym do podziału kosztów ciepła zużytego przez cały budynek. Pozwala w racjonalny sposób określić udział każdego indywidualnego grzejnika w zużyciu całkowitej ilości ciepła dostarczonego do budynku.

Czytaj więcej: Oszczędzaj ciepło