Poradnik
Właściwa wentylacja grawitacyjna - warunki poprawnej eksploatacji mieszkania
Szanowni Państwo!
W okresie jesienno - zimowym odnotowujemy zwiększoną ilość zgłoszeń naszych lokatorów, dotyczących:
- pleśni na ścianach, nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pomieszczeń, za meblami,
- wstecznych nawiewów powietrza do pomieszczeń mieszkalnych przez kratki wentylacyjne w kuchni, WC lub w łazience (tzw. „ciąg wsteczny"),
- skraplania pary wodnej na chłodnych powierzchniach ścian stanowiących fragmenty kanałów wentylacyjnych, przeważnie w łazienkach.
W każdym przypadku służby techniczne przeprowadzają kontrolę i dokonują odpowiednich pomiarów, na podstawie których oceniają przyczyny oraz sposób likwidacji problemów w konkretnym lokalu mieszkaniowym.
Czytaj więcej: Właściwa wentylacja grawitacyjna warunkiem poprawnej eksploatacji mieszkania
Przypominamy o możliwości oszczędnego gospodarowania ciepłem w swoim mieszkaniu. Racjonalne korzystanie ze sprawnie działających zaworów termostatycznych zamontowanych przy poszczególnych grzejnikach pozwala utrzymać komfort cieplny w mieszkaniu, a jednocześnie zaoszczędzić duże ilości energii cieplnej w całym budynku. Przy wysokich temperaturach zewnętrznych zawór może okresowo zamykać dopływ ciepła do grzejnika - ponieważ temperatura w pomieszczeniu jest wyższa lub równa temperaturze nastawy. Zjawisko "zimnych kaloryferów" to zjawisko normalne, a nie postrzegane jako awaria ogrzewania. Odpowiednie regulowanie zaworami termostatycznymi - w zależności od potrzeb - zmniejszy lub zwiększy dopływ ciepła do grzejnika, a tym samym temperaturę w mieszkaniu.
Aby efekty oszczędzania były widoczne muszą być spełnione poniższe warunki:
Dzięki wprowadzeniu indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania mieszkań, użytkownicy mieszkań mają bezpośredni wpływ na wysokość kosztów ogrzewania swojego mieszkania, a tym samym na wysokość opłaty za centralne ogrzewanie. Warunkiem niezbędnym do indywidualnego rozliczania kosztów c.o. w budynku,jest licznik energii cieplnej + zawory termostatyczne, a także zamontowane na grzejnikach podzielniki kosztów ogrzewania. Podzielnik, jak sama nazwa wskazuje, nie jest licznikiem a jedynie urządzeniem służącym do podziału kosztów ciepła zużytego przez cały budynek. Pozwala w racjonalny sposób określić udział każdego indywidualnego grzejnika w zużyciu całkowitej ilości ciepła dostarczonego do budynku.
SPOSÓB NA DOBRĄ WENTYLACJĘ - NAWIEWNIKI OKIENNE
Warunkiem prawidłowego działania większości systemów przewietrzania jest doprowadzenie do domu odpowiedniej ilości powietrza z zewnątrz.